Bir yabancı, Türkiye'de bir daire, yani (Türkiye'de kendi gayrimenkulü) satın alma hakkına sahiptir, ancak

Türkiye'de bir daire nasıl satın alınır?

Tarih:26 Haziran 2022 Pazar

Bir yabancı, Türkiye'de bir daire, yani (Türkiye'de kendi gayrimenkulü) satın alma hakkına sahiptir, ancak

 Bir yabancı, askeri toplantılara yakın alanlar ve petrol ve enerji istasyonları, havaalanları, limanlar ve diğerleri gibi stratejik yerler dışında, Türkiye'de bir daire  , yani (Türkiye'de kendi gayrimenkulü ) satın alma hakkına sahiptir . Ayrıca birden fazla daire, ev veya alanı azami 30 hektar olan araziye sahip olma hakkına sahiptir.

Türkiye'de daire satın almak:

Türk hükümeti, yabancılar için emlak satın alma sürecini  olabildiğince basitleştirdi, ancak Türkler ve yabancı uyrukluların prosedürleri arasında hala bazı farklılıklar var, yani:

Zaman aralığı

Bir Türk Türkiye'de emlak satın aldığında, tapu senetlerini ödemek ve imzalamak iki ila üç gün sürer. Yabancılar için, yurt dışı hesaplarından para transferi nedeniyle süreç genellikle yaklaşık beş gün içinde gerçekleşir.

 

Türkiye'de gayrimenkul için satış sonrası hizmetler:

Türkler ev alırken genellikle para biriktirmek ve sistemi de bilmek için işlemin bir kısmını kendileri tamamlamayı tercih etmektedirler, bu nedenle emlakçılar tapuyu Türk vatandaşlarına teslim ettikten sonra herhangi bir hizmet vermemektedir. Yabancılarda ise durum farklı, Türkçe bilmemeleri, tapu senedini aldıktan sonra nasıl işlem yapacaklarına dair tecrübe ve bilgilerinin olmaması dolayısıyla gayrimenkulden destek ve yardıma ihtiyaçları var. Acentenin, Türkiye'deki gayrimenkuller için satış sonrası hizmetlerle işlemlerini acentesi aracılığıyla tamamlaması gerekmektedir .

 

Türkiye'de daire satın almanın aşamaları:

Alıcının isteklerini yerine getirdikten ve bir emlak şirketi aracılığıyla Türkiye'de daire veya gayrimenkul satın almak için nihai onayını aldıktan sonra , doğrudan aşağıdaki şekilde yasal prosedürler başlatılır:

İlgili vergi dairesinden alıcı için bir vergi numarası alınması.

- Ortadoğu bankaları ile anlaşmalı bir bankada hesap açmak.

- Satıcı ile alıcı arasında sözleşmenin şirket ofisinde imzalanması ve ilgilenenler için bir avukat tutulabilir.

- Taşınmazın tapu senedi ilk sözleşmeye eklenecek ve Türkiye'de sözleşmeyi imzalayan gayrimenkul sahibi veya resmi temsilcisi adına olacak ve ayrıca proje yapı ruhsatı fotokopisi, alıcının iki kişisel fotoğrafı, alıcının Türk pasaportunun tercüme edilmiş ve onaylı bir kopyası ve Türkiye'deki emlak satıcısının kimlik kartının bir kopyası Mülkün değerinin bir kısmı, mülkü rezerve etmek için peşinat olarak ödenir.

- Daha sonra dairenin tescili için ortalama 30-60 gün süren işlemleri yapıyoruz çünkü evraklar güvenlik onayı almak için Türk ordusunun güvenlik servislerine gönderiliyor.

- Menkul kıymet onayının verilmesinden sonra, " Gayrimenkul Mülkiyet Dairesi'ne gidilerek" mülkün tescilinin usulüne uygun olarak tamamlanması için "devlet görevlisi tarafından ve yeminli tercüman huzurunda sözleşme şartlarını açıklamak üzere çağrı yapılır.

- Tapu ve anahtar, gayrimenkul danışmanı huzurunda usulüne uygun olarak teslim edilmiş ve mülkün değerinin geri kalanı, mülkün mülkiyetinin devri ile bağlantılı olarak devredilmiş veya teslim edilmiştir.

 

Türkiye'de taksitli bir mülk satın  alınması durumunda , alıcı, ilk satın alma sözleşmesine göre, daireyi rezerve ettikten sonra, inşaat şirketi ile kararlaştırılan ilk ödemeyi sözleşmede belirtilen zamanda ve genellikle iki içinde ödemek zorundadır. sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren haftalar.

Taksit ödemeleri yapılırken alıcının kısa süre içerisinde tapu senedini ve daire anahtarını teslim alması gerekmektedir.

Site veya sıradan bir binada daire satın alınması ve site veya binanın daha önce askeri onay almış olması durumunda müşteri, dairenin değerini ödedikten sonra doğrudan veya son taksiti ödedikten sonra tapuyu alabilir. Türkiye'de taksitle mülk satın alma olayı .

 

Türkiye'de bir daire nasıl satın alınır?

Türkiye'de bir daire satın almak için izleyebileceğiniz birçok yol var, ancak bunlardan en popüler olanı, alanında uzman ve güvenilir bir emlak şirketi ile anlaşmak veya web sitelerine güvenerek satın almaktır.Her biri hakkında daha fazla ayrıntı aşağıdadır:

 

Bir emlak şirketi aracılığıyla bir daire satın almak:

Türkiye'de bir daire satın almayı düşünüyorsanız, kesinlikle konusunda uzman bir emlak şirketi ile çalışmayı düşünmelisiniz. Bunu yapmanın aşağıdakiler dahil pek çok avantajı vardır:

 •  Çok çeşitli mülklere erişiminiz olacak. Uzmanlaşmış firmalar, bireysel acentelerden daha geniş bir mülk portföyüne sahip olma eğilimindedir. Bu, ihtiyaçlarınız için mükemmel daireyi bulma şansınızın daha yüksek olacağı anlamına gelir. 
 •  Şirketin uzmanlığından faydalanacaksınız. Bir daire satın almak karmaşık bir süreçtir ve süreç boyunca size rehberlik edebilecek ve olabilecek tüm soruları yanıtlayabilecek uzmanların yanınızda olmasına yardımcı olur. 
 • Zamandan tasarruf edeceksiniz. Bir emlak şirketiyle çalışmak, bir daire satın almayla ilgili tüm evrak ve evrak işlerini halledeceklerinden, size çok fazla zaman ve emek kazandırabilir.

 

Web siteleri aracılığıyla bir daire satın almak:

Türkiye'de daire satın alma fırsatı sunan birçok web sitesi var ve bu siteler aracılığıyla bunu yapmanın sayısız avantajı var. En önemlileri arasında şunlar yer alır: 

 •  Bu web sitelerinde çok çeşitli daireler bulabilir, size daha fazla seçenek sunar ve sizin için mükemmel daireyi bulma şansınızı artırırsınız. 
 • Bu sitelerdeki fiyatlar genellikle emlakçıların sunduğu fiyatlardan daha düşüktür, dolayısıyla bu sitelerden birinden bir daire satın alarak paradan tasarruf edebilirsiniz. 
 • Genellikle daire sahibiyle doğrudan web sitesi aracılığıyla iletişime geçebilir, bu da iletişimi kolaylaştırır ve satın alma süreci üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar .

 

Daire satın almak için en iyi Türk şehirleri:

Türkiye'de satılık daire ararken göz önünde bulundurmanız gereken temel adımlardan biri, hedefinize uygun en önemli Türk şehirlerini görme ihtiyacıdır, bunlardan en öne çıkanları:

1- İstanbul'da daire satın almak:

İstanbul, iki bin yılı aşkın zengin bir tarihe sahip bir şehirdir. Üç büyük imparatorluğun başkentiydi ve şimdi Türkiye'nin kültür ve finans merkezi. İstanbul aynı zamanda metropol bölgesinde 15 milyondan fazla insanla Avrupa'nın en kalabalık şehirlerinden biridir. İstanbul daireleri alıcılarına pek çok avantaj sunuyor. Birincisi, İstanbul çok büyük bir şehir, bu yüzden aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı mahalle var. Her mahallenin kendine has karakteri vardır ve yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun bir daire bulabilirsiniz. İkincisi, İstanbul daireleri genellikle diğer Avrupa şehirlerindeki benzer mülklerden çok daha ucuzdur. Bunun nedeni, Türkiye'de yaşam maliyetinin düşük olması ve İstanbul'un son zamanlarda yabancı alıcılar için popüler bir destinasyon haline gelmesidir. Son olarak, İstanbul daireleri mükemmel kiralama potansiyeli sunar. Şehrin büyük nüfusu ve gelişen ekonomisi, onu kiralık mülklere yatırım yapmak için ideal bir yer haline getiriyor.

 

2- Antalya'da daire satın almak:

Antalya'da daire satın almak için birçok neden var. Şehir, popüler bir turizm merkezidir ve bölge sakinleri için harika bir yaşam tarzı sunar. Şehrin en büyük çekiciliklerinden biri iklimdir - tüm yıl boyunca güneşli ve sıcaktır, bu da onu açık havayı sevenler için ideal kılar.

 Antik kalıntıları keşfetmekten gece hayatının tadını çıkarmaya kadar Antalya'da yapılacak çok şey var. Tabii ki, birçok farklı plaj var.

 Antalya'da daire almanın bir diğer avantajı da fiyatların oldukça uygun olmasıdır. İster bir stüdyo ister üç yatak odalı bir daire arıyor olun, bütçenize uygun bir şey bulabilmelisiniz.

 

3- Ankara'da daire satın almak:

Ankara, Türkiye'nin başkenti ve ülkenin en kalabalık şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Türkiye'nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Güzel bir şehir ve ziyaretçilerine sunacak çok şeyi var. Ankara'da daire almanın avantajları arasında şunlar sayılabilir: 

 •  Şehrin zengin bir tarihi ve kültürü var. Tunç Çağı'ndan kalma eserlere ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi ziyaret edilecek birçok tarihi yer vardır. 
 • Ankara çok yaşanabilir bir şehir. Düşük yaşam maliyeti, iyi toplu taşıma ve çeşitli barınma seçeneklerine sahiptir. 
 •  Şehir stratejik bir konumda yer almaktadır. Hem Avrupa'ya hem de Asya'ya yakın olması, onu her iki bölgeyi de keşfetmek için ideal bir üs haline getiriyor .

 

4- Bursa'da daire satın almak:

Bursa, Türkiye'nin en güzel ve en yeşil şehirlerinden biridir. Aynı zamanda çok popüler bir turizm merkezidir. Şehrin ziyaretçilerine çeşitli aktiviteler, ilgi çekici yerler ve tesisler dahil olmak üzere sunabileceği çok şey var. Bursa'da bir daire satın almanın avantajlarından biri, şehrin sunduğu her şeyin tadını çıkarabilecek olmanızdır.

 Bursa'da sade stüdyo dairelerden lüks penthouse'lara kadar pek çok satılık daire bulunmaktadır. Bursa'da daire almanın bir diğer avantajı da şehrin mükemmel ulaşım altyapısından yararlanabilecek olmanızdır. Şehir, ulaşımı kolaylaştıran geniş bir otobüs, tren ve taksi ağına sahiptir .

 

5- Trabzon'da daire satın almak:

Trabzon Türkiye'de bir daire satın almanın avantajları arasında şunlar yer almaktadır: 

 •  Muhteşem manzarası, sıcakkanlı insanları ve Karadeniz atmosferi ile şehir size harika bir yaşam kalitesi sunuyor.
 • Trabzon çok güvenli bir şehir. Suç oranı çok düşük. 
 •  Şehrin güçlü bir ekonomisi var ve hızla büyüyor. Bu da onu iyi bir yatırım fırsatı haline getiriyor. 
 • Trabzon nispeten düşük bir yaşam maliyetine sahiptir. Bu, onu yaşamak için uygun bir yer haline getirir. 
 • Trabzon'da yapılacak çok şey var. Şehirde çok sayıda park, müze ve tarihi mekan bulunmaktadır.

 

Türkiye'de emlak satın almanın yolları:

Türk kanunlarının çok esnek olması Türk-Yabancı ayrımı yapmadığı, aksine Türk-Yabancı arasında eşitlik sağladığı için birçok kişinin, yatırımcının ve Türk gayrimenkul sektörü ile ilgilenenlerin uğrak noktası haline getirmiştir. yabancılar için pek çok sınır ve zorluk belirleyen Avrupa ülkelerinde durum.

Aşağıdaki paragraflar aracılığıyla, Türkiye'de daire satın alırken izleyebileceğiniz en popüler yöntemleri görebilirsiniz:

 

Türkiye'de taksitle daire satın almak:

Tüm tutarı önceden ödemenize gerek kalmadan Türkiye'de bir daire satın alabilirsiniz. Bunun nedeni, inşaat şirketlerinin satın alma maliyetini uzun bir vadeye yaymanıza olanak tanıyan esnek ödeme planları sunmasıdır. 

 Taksitli bir daire satın almak, aynı zamanda, satın alma işlemini finanse etmek için bir bankadan büyük bir kredi almak zorunda kalmayacağınız anlamına da gelir. 

- Mülkte kendiniz yaşamayı planlıyorsanız, taksitle bir daire satın almak, aylık harcama bütçenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 - Mülkü kiralamayı planlıyorsanız, mülkün tamamı ödenene kadar beklemek yerine hemen kira geliri elde etmeye başlayabilirsiniz .

 

Türkiye'de yapım aşamasında bir daire satın almak:

Türkiye'de halen yapım aşamasında olan bir daire satın aldığınızda, genellikle mülkün tamamlanmasını beklediğinizden daha iyi bir fiyat alabilirsiniz. Bunun nedeni, inşaat şirketlerinin genellikle erken alıcılar için indirim sunmasıdır.

Türkiye'de inşaatı devam eden bir daire satın almanın bir diğer avantajı da genellikle istediğiniz daireyi seçebilmenizdir. Örneğin, daha iyi manzaralı bir daire veya olanaklara daha yakın bir daire seçebilirsiniz.

Türkiye'de bu tür gayrimenkullerle ilgili önemli bilgilerden biri de tamamlandıktan sonra fiyatlarının büyük oranlarda artması ve artışın bazen %70'e varabilmesi, karlı ve farklı bir yatırım fırsatı olduğunu teyit etmektedir.

 

Türkiye'de satılık daire aramak için en iyi zaman:

Türkiye'de emlak satın almak için en uygun zaman hakkında görüşler farklıydı , bunlardan en önemlileri:

Türkiye'de satılık daire aramak için en iyi zaman yaz aylarıdır. Bu, çoğu insanın emlak satın almak istediği zamandır, bu nedenle daha fazla seçenek ve daha iyi fiyatlar olacaktır. Yazın havanın da daha güzel olması mülkleri görmeyi ve birçok geziye çıkmayı kolaylaştırıyor.

Türkiye'de satılık daire aramak için bir başka iyi zaman da kış aylarıdır. Bu, fiyatların en düşük olduğu ve piyasada daha az alıcının olduğu zamandır .

 

Türkiye'de farklı gayrimenkul türlerini arayın:

Türkiye'deki emlak piyasası, birçok yatırımcıyı ve sermayeyi korumak için gayrimenkul sahibi olmakla ilgilenenleri cezbeden seçenekler ve çeşitliliklerle en kalabalık pazarlardan biri olarak sınıflandırılmıştır , ancak buradaki soru, her tür gayrimenkulün uygun olup olmadığıdır. Ve en iyisi nedir? Her birinin avantajları nelerdir?

Aşağıda, Türkiye'deki en önemli daire türlerini, bazı özelliklerini ve yönlerini vurgulayarak hızlı bir şekilde inceleyeceğiz:

 

1- Normal daireler:

Türkiye'de normal daire satın almanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 •  Standart bir daireyi lüks bir daireden daha ucuza alabilirsiniz. 
 •  Türkiye'de daha fazla standart daire mevcuttur, bu nedenle daha fazla seçeneğiniz vardır. 
 •  Sıradan apartmanlar, merkezden nispeten uzak bölgelerde inşa edilen apartman sitelerinin aksine, şehrin merkezinde inşa edildiğinden, lüks olanlardan daha iyi alanlarda olma eğilimindedir. 
 •  Sıradan dairelerin satışı, yüksek talep gördüğü için lüks dairelerden daha kolaydır.

​​​​​​​

Türkiye'de bir daire satın almayı düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken birçok şey var. Her şeyden önce, kararınız ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize dayanmalıdır. Eşyalı veya eşyasız bir daire mi istiyorsunuz? Uzun süreli veya kısa süreli kiralamaya mı ihtiyacınız var? Bütçeniz nedir?

 

2- Stüdyo daireler:

Türkiye'de stüdyo daire satın almanın avantajları çoktur. Birincisi, bu mülklerin fiyatları diğer ülkelerdeki benzer mülklerle karşılaştırıldığında çok makul. İkincisi, Türk hükümeti bu tür mülklerin alıcılarına bir dizi teşvik sunuyor ve bu da onları birçok kişi için hedef haline getiriyor. Son olarak, Türkiye'de stüdyo dairelerin mülkiyeti söz konusu olduğunda büyük bir esneklik söz konusudur .

 

3- Konut kompleksinde daire:

Bir apartman kompleksinde yaşamanın ana avantajı güvenliktir. Tesis bünyesindeki güvenlik personeli, mülkünüzün güvende olduğundan emin olabilmeniz için size 7/24 izleme sağlayacaktır. Diğer bir avantaj ise site içerisinde yaşanabilecek sosyal yaşamdır. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve arkadaş edinebileceğiniz yer. Ayrıca birçok komplekste çocuklar için özel alanlar bulunur, böylece çocuklarınız da oyun oynayabilir ve yeni arkadaşlar edinebilir. Ve son olarak, Türkiye'deki çoğu apartman kompleksi ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz bir yüzme havuzu, spor salonu ve diğer olanaklara sahiptir. Bu sayede kompleksten çıkmadan hayatın tadını çıkarabileceksiniz .

 

4- Çatı katı daireler:

Penthouse'lar, satın alabileceğiniz en lüks mülkler arasındadır. Ve çatı katları hakkında konuştuğumuzda, insanların aklına genellikle New York City veya Londra gelir. Peki ya İstanbul'da nispeten makul bir fiyata bir çatı katı alabileceğinizi bilseydiniz?

 

5- Dubleks daireler:

Türkiye'de dubleks satın almanın birçok avantajı vardır. Avantajlarından biri de mülkünüzden kira geliri elde edebilmenizdir. Ayrıca Türkiye'deki dubleksler, çok para harcamak zorunda kalmadan emlak yatırımı yapmak için harika bir yol sağlar.

 Türk dublekslerine yatırım yapmak, Türk emlak piyasasına başlamak için harika bir yol sunmalarıdır. Pazara başlamak için uygun fiyatlı bir yol arıyorsanız, dubleks satın almak harika bir seçenektir. Türkiye'de dubleksler de bir birimde yaşayıp diğerini kiralamak isteyenler için harika bir seçenek. 

 

6 - Tripleks daireler:

Triplex daire almanın en büyük avantajı fiyatları diğer ülkelere göre oldukça düşük olduğu için harika bir yatırım fırsatı sunmasıdır. Triplex daireye yatırım yapmanın bir diğer avantajı da yüksek kira getirisi sunmasıdır.

 İstanbul'da bir triplex dairenin ortalama kira getirisi %7 civarındadır. Bu, mülkünüzü kiralamaya karar verirseniz, yatırımınızdan iyi bir getiri elde edebileceğiniz anlamına gelir. Büyük sermaye değeri ve yüksek kira getirisi sunan bir mülk arıyorsanız, Türkiye'de bir tripleks daireye yatırım yapmak sizin için doğru seçimdir.

 

Ne zaman bir tapu (tapu) alabilirim?

Tapu, sözleşmede kararlaştırılan toplam daire tutarı ödendikten sonra sahibine verilir ve Türkiye'de taksitli bir mülk satın almanız durumunda, son ödemeden sonra alırsınız. İlk ödemeden sonra tapuyu teslim eden bazı firmalar var ama tüm ödemeler ödenene kadar tapu ipotek olarak dahil ediliyor.

 

Artık sizi nelerin beklediğinin farkındayken Türkiye'de emlak aramaya başlayabilir , bir emlak şirketi ekibiyle görüşebilir ve şirketin emlak danışmanlarının sunduğu ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak birçok maliyetten tasarruf edebilirsiniz. zaman ve para aynı anda.

 

İlgili Makaleler:

Türkiye'de gayrimenkul yatırım adımları.

Türkiye'de mülk satın almak için 9 önemli adım.

Türkiye'de mülk satın alma rehberi.

Türkiye dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biridir.

Türkiye'de emlak fiyatları 2022'de artacak mı? 

Türkiye'de daire fiyatları 2022.

Türkiye'de hangi milletlerden mülk sahibi olabilir? 

Türkiye'de emlak konut.

2022 yılı için Türk pasaport düzenlemesi hakkında bilgi edinin.

2022 Türk Vatandaşlığı Kanunu'ndaki yeni değişiklikler nelerdir?

Gayrimenkul yatırımına yeni başlayanlar için altın ipuçları.

 

sizinle iletişim kurmamıza izin verin

talepTürk vatandaşlığı ve yatırım içinkonut için

 

EMLAKLAR

Size en uygun daireyi seçin
Size özel fiyatlar belirleyelim. Hemen tapunuzu teslim edelim

 • Denize yakın lüks Kıbrıs projesinde en iyi tatil köylerine yakışır yaşam

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  180.590Detaylar
 • Tatil ve yaşam için ihtiyacınız olan tüm olanaklarla deniz kıyısında Kıbrıs projesi bir arada

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  473.210Detaylar
 • Tatil ve yaşam için ihtiyacınız olan tüm olanaklarla deniz kıyısında proje bir arada

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  200.000Detaylar
 • Kıbrıs projesinde bitmeyen tatil hayatı

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  81.000Detaylar
 • Deniz, doğa ve şehir manzaralı Kıbrıs projesi

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  232.390Detaylar
 • Eyüpsultan sitesinde temiz hava ve yeşilliklerle dolu konforlu yaşam

  EYÜPSULTAN / ISTANBULYapım Aşamasında
  685.000Detaylar
TÜMÜNÜ GÖR
Chat on WhatsApp